Klon jawor „Worley” wraca na Krakowskie Przedmieście. 14 drzew zastępuje chore platany
Spacerując Krakowskim Przedmieściem, trudno nie zauważyć zmian w zieleni na najbardziej reprezentacyjnym deptaku Lublina. W miejsce usuniętych, chorych platanów pojawiają się nowe nasadzenia: duże klony jawory odmiany „Worley”. Do tej pory posadzono już 10 z 14 drzew, a zakończenie prac przy czterech pozostałych zaplanowano jeszcze w tym tygodniu.
Nowe drzewa to ponaddwunastoletnie sadzonki. Wybór gatunku i odmiany był konsultowany i uzgadniany z konserwatorem zabytków, co w przypadku Krakowskiego Przedmieścia - przestrzeni o szczególnym znaczeniu dla centrum miasta - miało kluczowe znaczenie.
Dlaczego platany zniknęły z deptaka?
Decyzja o wymianie 14 platanów nie zapadła z dnia na dzień. Jak informuje miasto, drzewa były obserwowane przez wiele miesięcy, a ich stan zdrowotny podlegał regularnemu monitoringowi. W tle zmian znalazł się problem, który dotyka także inne miasta Polski i Europy: antraknoza platanów.
Rozwijająca się choroba, w połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, doprowadziła do wyraźnego osłabienia drzew i w konsekwencji do ich zamarcia. Prowadzone działania lecznicze nie zatrzymały postępu antraknozy, dlatego zdecydowano się na wymianę drzewostanu na deptaku.
Jakie drzewa posadzono na Krakowskim Przedmieściu?
W dołach po platanach pojawiły się klony jawory „Worley” - odmiana uznawana za dobrze znoszącą warunki miejskie. Miasto podkreśla też jej walory dekoracyjne: jesienią liście mają intensywnie żółte wybarwienie. Nowe drzewa są już wyraźnie „dorosłe” - obwody ich pni mają co najmniej 20 cm.
- liczba planowanych nasadzeń: 14 drzew
- liczba już posadzonych: 10
- termin zakończenia prac przy pozostałych: jeszcze w tym tygodniu
- gatunek i odmiana: klon jawor „Worley”
- wielkość materiału: ponaddwunastoletnie sadzonki, obwód pnia co najmniej 20 cm
„Deptak Krakowskiego Przedmieścia nadal będzie zieloną wizytówką centrum miasta. Choroba platanów była dla wszystkich trudnym doświadczeniem, dlatego cieszy nas, że sadzenie nowych drzew przebiega zgodnie z planem, a nowe klony harmonijnie wpisują się w krajobraz tej reprezentacyjnej przestrzeni. Jednocześnie są to tylko niektóre z działań, które realizujemy w zakresie miejskiej zieleni. Rozpoczynamy realizację projektów z tegorocznej edycji Zielonego Budżetu, skoncentrowanej wokół małej retencji, w tym zakładanie kolejnych ogrodów deszczowych w centrum Lublina. Systematycznie prowadzimy także rozszczelnianie nawierzchni, zakładamy nowe rabaty, zazieleniamy skwery oraz sadzimy nowe drzewa i krzewy”
Katarzyna Antoń, Miejska Architektka Zieleni
Rozszczelnianie nawierzchni i rabaty: szerszy plan dla centrum
Nasadzenia na Krakowskim Przedmieściu są częścią większej strategii zmian w śródmieściu. Jednym z kierunków, które miasto konsekwentnie realizuje, jest usuwanie nieprzepuszczalnych nawierzchni tam, gdzie jest to możliwe. W ostatnich latach w centrum Lublina rozebrano i rozbrukowano ponad 3160 m2 twardych nawierzchni. Efekt? W tych miejscach posadzono 75 dużych drzew liściastych oraz ponad 8200 krzewów.
Największe prace miały objąć m.in. Krakowskie Przedmieście oraz ulice Chopina i Sądową, Narutowicza i Okopową. Zmiany wprowadzano także przy ulicach Lubartowskiej, Zamojskiej, Królewskiej, Kołłątaja, Kapucyńskiej oraz Bajkowskiego.
Miododajne rabaty i „kieszonkowe” skwery
Miasto wskazuje, że równolegle rozwijany jest program wielogatunkowych, miododajnych rabat i skwerów. W ostatnich latach zagospodarowano w ten sposób blisko 3 tys. m2 przestrzeni, sadząc 103 drzewa, niemal 6,8 tys. krzewów oraz ponad 1,1 tys. bylin i traw ozdobnych. Najbardziej widoczne zmiany odnotowano na Placu Zamkowym, Placu Po Farze i ul. Wodopojnej. Nową odsłonę zyskał też fragment Al. Racławickich przy ul. Sowińskiego, a także przestrzeń przy ul. Dolnej 3 Maja i Al. Tysiąclecia.
Zazielenianie objęło również ulice 3 Maja, Kowalską, Lubomelską i Furmańską, a także skwer im. adw. Andrzeja Kalinowskiego przy Placu Wolności. Wśród działań wymieniane jest także rozwijanie sieci niewielkich parków i skwerów kieszonkowych - nowe nasadzenia pojawiły się m.in. na skwerze im. 100-lecia Praw Wyborczych Polek przy ul. Krótkiej, skwerze im. Zbigniewa Hołdy przy ul. Lipowej, skwerze im. Władysława Bartoszewskiego przy ul. Lipowej, skwerze przy ul. Chmielarczyka, terenach przy ul. Zesłańców Sybiru i Peowiaków oraz na skwerze przy ul. Łopacińskiego.
Bilans ostatnich zielonych zmian w centrum miasta miasto podaje łącznie: ponad 6100 m2 nowej lub zrewitalizowanej zieleni, w tym m.in. 178 nowych, dużych drzew, ponad 15 tys. krzewów oraz ponad 1100 bylin i traw ozdobnych.
„Zielona retencja” i kolejne inwestycje w zielone centrum
Tegoroczna edycja Zielonego Budżetu odbywa się pod hasłem „Zielona retencja”. W planach są kolejne ogrody i rabaty deszczowe oraz rozszczelnienia nawierzchni utwardzonych. W zakresie centrum miasta działania mają dotyczyć ulic: ul. Chopina, wąwozu przy ul. Nowomiejskiej, ul. Weteranów, ul. Ciepłej, ul. Czwartek oraz ul. Żwirki i Wigury.
Zapowiedziano również dalsze zazielenianie Śródmieścia: na ul. Królewskiej, na odcinku od posesji nr 2 do 8, mają powstać nowe rabaty obsadzone różami okrywowymi. Ważnym elementem ma być także rewitalizacja Starego Miasta. Miasto Lublin pozyskało na ten cel ponad 7,6 mln zł dofinansowania unijnego. W ramach projektu, oprócz modernizacji przestrzeni publicznych, przewidziano nowe nasadzenia m.in. na Placu po Farze, Placu Rybnym, Zaułku Hartwigów oraz przy Trybunale Koronnym, gdzie ma powstać rabata z klonami tatarskimi i różami.
Na Krakowskim Przedmieściu najbliższe dni mają przynieść domknięcie kluczowego etapu - dosadzenie brakujących czterech drzew. Wtedy reprezentacyjny deptak, po trudnym okresie związanym z chorobą platanów, odzyska pełną, zaplanowaną zieleń w nowym układzie.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!